4 لوله کشی مهم در بازسازی ساختمان + نکات طلایی اجرا

1. لوله کشی انشعابی: ابتدایی ترین نوع لوله کشی نوع انشعابی است که روشی آسان و ساده و مقرون به صرفه می باشد .این لوله کشی به این صورت است که یک لوله اصلی به طرف مصرف کننده ها رفته و هر مصرف کننده ایی یک انشعاب را به خود قرار می دهد. هرکدام از این بخش ها اصولی برای طراحی و اجرا دارد که باید رعایت شود و درصورتی که این اصول و قوانین رعایت نشود نقش آن ها در ساختمان بسیار کم رنگ می شود. ممکن است برخی افراد تنها دنبال پمپهایی باشند که توان بیشتری داشته باشد و بتوانند با استفاده از آن مشکل افت فشار آب ساختمان خود را حل کنند که این پمپها در واقع همان پمپهای آب خانگی است که توان، هد و دبی بالایی دارند که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم اما پمپ فشارقوی، پمپی با ساختار متفاوت است که هد و دبی و توان موتوری آن قابلمقایسه با انواع پمپ آب خانگی معمولی نیست. 2. الزامات الکتریکی و دیگر مواردی که نیاز به نصب در محل مناسب دارند را از تأمین کنندهٔ خود بخواهید. هر کدام از این نوع ها باز به زیر شاخه های دیگر تقسیم بندی می شوند.

با داشتن نقشه طراحی تاسیسات در ابتدای امر کار برای سایر آیتمهای معماری راحت تر پیش خواهد رفت چون گستردگی تاسیسات در همه قسمتهای معماری به چشم می خورد برای نمونه در طراحی نمای ساختمان باید سیم کشی های برق و روشنایی سر در و چراغ های دیواری برای نورپردازی در معماری از قبل دیده شود یا مثلا در داکت ها و رایزر تاسیسات هم همین نوال در پیش است وقتی نقشه تاسیسات را داشته باشیم جانمایی داکت در طراحلی داخلی دیوار ها از قبل جانمایی خواهد شد. حالت سوم که دو خط می باشد، به این معناست که هر زمان شیر آب باز شود پمپ روشن شده و زمانی که شیر آب بسته میشود پمپ خاموش خواهد شد. همچنین باید توجه داشت که حداقل قطر این لوله برای مصرف یک خانواده حداقل 20 میلی متر و برای مصرف چند خانواده از 25 میلی متر کمتر نباشد. اگر بعد از چند وقت، فشار آب بیشازحد کم شد، حتماً مشکلی در سرشیر وجود دارد.

بنابراین حتی بعد از کنتور نیز پمپ نمیتواند بدون مخزن نصب شود. آب رسانی ساختمان ،یکی از اساسی ترین مسائل در ساختمان سازی می باشد،آب آشامیدنی، پس از آماده مصرف شدن در تصفیه خانه شهر، به وسیله پمپ هایی در لوله های اصلی شهر جریان می یابد و در نهایت به منازل یا واحدهای تجاری و صنعتی می رسد. آبآشامیدنی , پس از تصفیه شدن , با پمپ در لوله های مهم شهر جریان پیدا می نماید و در نهایت به منازل یا این که واحدهای تجاری و صنعتی میرسد . 3. لوله کشی کلکتوری انشعابی:این سیستم ترکیبی از سیستم کلکتور بندی و انشعاب گیری می باشد و روشی بسیار مفید برای لوله کشی منازل و ساختمان ها بشمار می رود.این سیستم محاسن سیستم کلکتوری و انشعابی را در بر داشته و معایب دو سیستم اصلاح شده است. انشعاب از لوله اصلی به روشی که در شکل زیر نشان داده شده است اجرا می گردد که بدین ترتیب شبکه لوله کشی آب شهر به لوله کشی داخل ساختمان متصل می گردد.

فاصله دو سر لوله برای لوله کشی آب سرد و گرم دستشويي 20 سانتي متر است. این سرشیرها بهصورت خودکار فشار آب را کم میکنند؛ البته منظور فشار آب خارج شده است. کارشناسان شرکت تأسیسات مردانی به این منظور مشاورههای خوبی را به شما ارائه میکنند ، خدمات نصب پمپ و منبع آب با قیمت و کیفیت مناسب در دسترس شما خواهد بود ، علاوه بر این شما میتوانید به صورت دورهای یا موردی از کمک کارشناسان ماهر این شرکت برای رفع خرابی پمپ آب ساختمان خود استفاده کنید. این اقدام ممکن است از کیفیت آب بکاهد و مشکلات دیگری نیز ایجاد کند بنابراین آب ابتدا باید وارد مخزن شود و از مخزن با پمپ به طبقات آبرسانی صورت گیرد. اگر به نصب رادیاتور جدید نیاز پیدا کردید، سعی کنید بهترین کیفیت آنها را تهیه کنید تا با احتمال کمتری، دوباره این اتفاق تکرار شود. البته برای بعضی مکانها قطر ۱۳ میلیمتر هم استفاده میشود؛ اما کمتر از این اصلاً توصیه نمیشود. توالت فرنگی یکی از مکانهایی است که کمتر به آن توجه میشود. اگر مقدار فشار ثبت شده از اندازه استاندارد آن کمتر بود، یعنی اینکه در نقطهای آب نشتی دارد یا فشار آب در آن ساعت کمتر از حد لازم است.

اندازه قطر لوله آب گرم کوچک باشد. در لوله کشی آب گرم و سرد در صورت خرابی فورا تعمیر می شود. شیرهای یکطرفه معمولا بعد از کنتور آب، قبل از آب گرم کن روی خط تغذیه آب سرد و مواردی مانند این ها استفاده می شود. این نوع لولهها اول از همه اینکه بعد از مدتی پوسیده میشوند و دوم اینکه در زمستان احتمال یخ زدن آب در آنها زیاد است (البته در صورتی که جنس مرغوبی نداشته باشند). آنها تصریح کردند: حزب الله لبنان اطلاعات کاملی از فعالیت ها و شناورهای دریایی رژیم صهیونیستی، مشخصات و تعداد نیروهای مستقر روی آن ها دارد به طوری که شناورها و تاسیسات دریایی رژیم صهیونیستی همواره به شکل تصویری و یا اهداف حرارتی و راداری در تیررس مقاومت بوده و هستند. ساختار این پمپ ها به گونه ای است که موجب ایجاد نیروی مکش و انتقال آب شوند. حیدر قلیزاده ۵۱ساله است و ۳۸سال از زندگیاش را به ارسیسازی مشغول بوده؛ از همان زمانی که تبریز را برای سکونت در اصفهان ترک کرد و اولین کارگاه فرآوری چوب را برای ارسیسازی در اصفهان راهاندازی کرد. در اولین اقدام باید با یک آچار، آن قسمت را سفت کنید. پس در اولین اقدام باید به بررسی فنی آن بپردازید.

در هر زمانی برای شرکت آب و فاضلاب امکان پذیر نیست برای طبقات ششم و هفتم در هر حالتی تامین فشار آب داشته باشد؛ در شرایطی که تنش آبی وجود دارد میتوان از تاسیسات داخلی استفاده کرد اما باید توجه کرد که نصب پمپ به صورت مستقیم بر روی شبکه برای خود مصرفکننده و سایر مشترکین مشکلات زیادی را ایجاد می کند. لوله کشی فاضلاب شمال تهران شامل خدماتی مانند لوله کشی فاضلاب توالت ایرانی، لوله کشی فاضلاب خانگی، توسط لوله کش فاضلاب آشنا به اصول لوله کشی فاضلاب شهری انجام می شود. در این پست پلان یک ساختمان اداری که شامل لوله کشی و جانمایی فن کویل های زمینی می باشد به شما کاربر گرامی تقدیم می گردد. بنابراین لازم است که سالانه مدیر یا اعضای ساختمان برای شارژ و سرویس این لوازم اقدام کنند تا در زمان نیاز به مشکل برنخورند. اگر فشار هوا در این آزمایش کم شد نشان دهنده ایراد در اتصالات و اجزا می باشد و باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنیم و دوباره تست را انجام دهیم.

استفاده از لوله های فولادی گالوانیزه به علت مقاومت کم آن ها در برابر خوردگی که به پوسیدگی لوله منجر می شود توصیه نمی شود. نصب این شیر در محل قرار گرفتن انشعاب از لوله ای که تحت فشار می باشد لازم است. این مسئله هم فقط به دلیل رسیدگی نکردن به پمپ اتفاق میافتد. پمپ های دیافراگمی خروجی ضربان داری از مایعات یا گازها یا ترکیبی از هر دو بیرون می­دهند. کیفیت تأسیسات ساختمانی نیز اهمیت بسیاری زیادی دارد و اگر تأسیساتی که قصد استفاده از آن را در ساختمان دارید، کیفیت مناسبی داشته باشند، در آینده نیازی به بازسازی زودهنگام ساختمان نیست؛ بنابراین بهتر است که هنگام ساخت و یا بازسازی در بخش تأسیسات زمان و هزینه موردنیاز صرف شود تا از هزینه های جانبی که ممکن است در آینده ایجاد شود، کاسته شود. از آنجا که یکی از مهمترین بخشهای تاسیسات, لوله کشی فاضلاب و آب باران است, این قسمت بایستی به دقت و با حساب کتاب بیشتری انجام شود. درشکل اول محل و نحوه نصب و در شکل “لوله کشی آب سرد و گرم و فاضلاب ساختمان” مشخصات یک کنتور آب نشان داده شده است. همان طور که در سیستم لوله کشی ملاحظه می نمایید، علاوه بر لوله های آب سرد و آب گرم لوله سومی نیز وجود دارد که “برگشت آب گرم” یا لوله “گردش آب گرم” نامیده می شود.

اسکیمر ها در برخی از جکوزی ها دارای فیلتر فشنگی هستند و برخی از آنها دارای سنسور پمپ و سطح آب هستند که مکانیسم کلر زنی اتوماتیک دارند. مهمترین کار این است که مطمئن شوید اندازه و ظرفیت پمپ انتخابی شما صحیح است. زمانی که طرح لوله کشی ساختمان خود را ترسیم میکنید، حتما شیرهای قطع و وصل جریان آب را در جایی مناسب قرار دهید. آزمایش نشت شبکه لوله کشی آب مصرفی ساختمان وفق بند 16-4-9-2 مبحث 16 مقررات ملی ساختمان الزامی است. آزمایش باید با فشار آب و تلمبه مخصوص مجهز به فشار سنج با فشار حداقل 10 بار انجام شود و فشار سنج در بالاترین قسمت لوله کشی مورد آزمایش نصب شود. پکیجی که دارای فن است، توسط دودکش دو جداره هوای مورد نیاز برای سوخت را از فضای بیرون به دستگاه میرساند و گازهای ناشی از سوخت را نیز به بیرون منتهی میکند. به طورکلی تفاوت اصلی سونا و جکوزی این است که سونا از گرما استفاده می کند درحالی که جکوزی از آب استفاده می کند. این نیرو به آب بندهای مکانیکی، یاتاقان ها، رینگها، کاسه نمد و شفت آسیب میزند.

در ابتدا لازم است که محل ترکیدگی لوله مشخص شود و با توجه به مواد اولیه مورد نیاز و میزان کار، هزینه های آن تخمین سایت airconditioner1 زده بشود. وجود این لوله باعث می شود که با باز کردن شیر آب گرم در فاصله زمانی کمتری به آب گرم دست پیدا شود و از هدر رفتن آب جلوگیری به عمل آید. به مبحث اصلی اجراء لوله کشی ساختمان رسیدیم.بعد از کنتور یک عدد شیر یکطرفه در ورودی ساختمان نصب می گردد.در ادامه شبکه لوله کشی و تجهیزات آن بسته به نوع ساختمان و واحد های آن و نوع مسکونی یا اداری و یا تجاری بودن آن ،نصب و اجراء می شود.در ساختمان های چند طبقه با واحد های زیاد معمولاٌ چند مسیر لوله برای بالا رفتن آب ،نصب و اجراء می شود. در ساختمان های بزرگ تر و چند واحدی، معمولا یک یا چند مسیر برای بالا رفتن لوله های آب در نظر گرفته می شود. اگه به طور مستقل کار کنین، ساعت های کاری تون رو خودتون میتونین تعیین کنین. کار آن گردش دائمی آب بین مصرف کننده ها و منبع آب گرم است خواه شیر مصرف کننده باز و خواه بسته باشد.

قبل از اقدام به آزمایش باید شبکه لوله کشی به مدت حداقل دو روز پر از آب نگه داشته شود. درگرفتن انشعاب از آب لوله کشی شهری ،حتی المقدور باید از مسیر مستقیم و بدون پیچ و خم فراوان باشد.در انتهای لوله کشی شهر که معمولاً با لوله پلی اتیلن می باشد یک عدد رابط پلی اتیلن پیچی به ورودی نصب می گردد و سپس یک عدد شیر اهرمی (شیرپیاده رو) به منظور کنترل آب ورودی به ساختمان نصب می گردد.لوله های آب شهری معمولاً در عمق های مناسبی نصب می شوند تا از یخ زدگی و شکستن به وسیله تردد وسایل نقلیه جلوگیری شود.قطر لوله آب شهر به ساختمان به عواملی از قبیل فشار آب و فاصله ساختمان از لوله آب اصلی شهر و مقدار واحدهای ساختمان بستگی دارد. به هر حال از آنجا که آلودگی آب آشامیدنی تهدید جدی برای همه شهروندان به شمار می رود برای جلوگیری از وقوع هر نوع آلودگی در شبکه لوله کشی توزیع آب، از راه ها و وسایلی مانند فاصله هوایی، شیر یک طرفه و شیر خلا استفاده می شود. این پمپ در مصارف خانگی برای افزایش فشار منبع آب در مجاری و همچنین توزیع خودکار آب از یک مخزن کوچک با سوئیچ اتوماتیک استفاده می شود.

قابلیت اطمینان و کیفیت: پمپ های مختلف با درجات متفاوت کیفیت در بازار وجود دارد، از جمله آن می توان نمونه های بسیار ارزان تا بسیار گران را نام برد. تاسیسات ساختمانارائه خدمات تاسیسات و لوله کشی در انواع زمینه ها با نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت شامل : طراحی و اجرای شبکه های لوله کشی اب طراحی و مهندسی تاسیسات کارخانجات صنعتی سیستم گرمایش کف . این روش در لوله کشی پکیج نیز مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای موثری در این زمینه دارد. شر یکطرفه که برای جلوگیری از برگشت آب به داخل شبکه مورد نظر نصب می شود، باید از نوع فنردار با نشیمن آب بند باشد و فقط در یک جهت به آب اجازه جریان دهد و در جهت عکس هیچ گونه نشتی نداشته باشد. ● بخش دوم تجهیزات: این قسمت شامل تجهیزات تصفیه ، تجهیزات گندزدایی و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است که تمامی این ها با یک ترتیب استاندارد و از قبل تعریف شده ، به صورت سری یا گاهاً موازی پشت سرهم قرار گرفته و اصطلاحاً اسمبل می شوند و هرکدام اعمال مختلفی مانند گندزدایی ، تصفیه فیزیکی و شیمیایی و گرم یا سرد کردن آب را به ترتیب انجام می دهند.

اگر اختلافی وجود داشت؛ یعنی باید دنبال منشأ نشتی باشید. اگر خیس باشد، یعنی نشتی وجود دارد. اگر فشار آب گرم افت داشته باشد، باید اول از همه منبع آن را بررسی کنید. معاون نظارت بر بهرداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه میتوان پمپ آب را در بالای ساختمان نیز نصب کرد در مورد منع قانونی نصب پمپ گفت: در ابتدا باید توجه کرد که پمپ بر روی شبکه نصب نشود واز سوی دیگر پس از کنتور آب باید مخزن وجود داشته باشد تا وارد مخزن شده و سپس از مخزن با پمپ به سمت بالا پمپاژ آب صورت گیرد. اگر تا به حال پمپ آب خریده باشید حتما مشاهده کرده اید که یک صفحه فلزی حاوی اطلاعات فنی آن دستگاه بر روی آن مستقر شده است. درمواردی که مقررات ملی تعیین کرده است باید از شیر یک طرفه دوتایی استفاده شود.