پیگمنت چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

هم وجود دارد. پيگمنت سفيد پيگمنت معدنی طبيعي است. این یکی از نکات بسیار مهم است زیرا در طول ماه های تابستان، روزها طولانیتر هستند و بیشتر ما برای مدت طولانی تری فعالیت می کنیم. با توجه به استقبال عمومی از آرایش دائم به روش میکروپیگمنتیشن مراکز زیادی هم در تهران و سایر شهرهای کشورمان در این زمینه فعالیت می کنند که البته رقابت تنگانگی در بهترین شدن با هم دارند. با توجه به تنوع کاربرد این ماده ، جای تعجبی ندارد که خرید و فروش گل ماش در ایران از حجم بالایی برخودار باشد .

بسته های حاوی ترکیب پیگمنت هندی PB15:4 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما یا رطوبت نگهداری شوند؛ البته این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد اما توصیه می شود چنانچه غبارات آن در فضا منتشر شد، به سرعت بقایای آن را با یک ماده جاذب یا مرطوب جمع آوری نمود و از پخش شدن گرد و غبار پودر PB15:4 جلوگیری کرد. در بازار مواد شیمیایی و معدنی، پیگمنت قرمز 122 با نام رایج Pigment Red 122 شناخته می شود؛ برای این ترکیب آلی، عناوین مشابهی مانند Quindo Red W ، Transquinacrindone ، PR122 و Pigment Red 207 نیز بیان شده است. معمولاً رنگدانه ها را براساس انواع شیمیایی به پیگمنت معدنی یا رنگدانه آلی طبقهبندی میکنند.

این پیگمنت دارای رنگ دهی بسیار بالا است که رقیبی قوی برای مشابه شیمیایی خودش محسوب می شود. به عبارتی دیگر هنگامی که نورهای فرابنفش خورشید بر روی آنها میتابند نباید پیوندهای شیمیایی پیگمنتها را تغییر بدهند. در صنعت رنگ های نسوز بایستی گرید های بسیار ویژه از این پیگمنت را استفاده نمود که علاوه بر آمایش های خاص در ساختار کریستالی آن ها نیز تغییراتی اتفاق افتاده است. پیگمنت PR48:4 به شدت سمی است زیرا در ساختار آن عنصر منگنز وجود دارد، بنابراین مسمومیت با این ماده باید جدی در نظر گرفته شود. تقریباً هیچ پیگمنت دیگری که نیازمند کار بسیار زیاد فرایندی جهت رسیدن به خواص واقعی و حقیقی آن باشد، به اندازه پیگمنت دوده وجود ندارد. آن ها همچنین می توانند رنگدانه های مصنوعی مانند رنگ بنفش (مشتق آنیلین) یا سرب سفید باشند.

هر یک از این دو گروه هم میتوانند به صورت طبیعی وجود داشته باشند و هم میتوانند به صورت مصنوعی توسط انسان تولید شده باشند. این محصول جزء محبوب ترین رنگدانه های صنعتی است که برای تولید ضد زنگ در صنایع رنگ سازی ، موزائیک ، کاشی و بتن مصرف می گردد و همچنین پرکاربرد ترین پیگمنت در صنایع آرایشی بهداشتی است. این محصول در مقابل تغییرات رنگ بسیار مقاوم است. پیگمنت قرمز | این محصول جزء محبوب ترین رنگدانه های صنعتی است که برای تولید ضد زنگ در صنایع رنگ سازی ، موزائیک ، کاشی و بتن مصرف می گردد. تولید رنگدانه های چینی به علت ترکیبات آنها که از منابع گیاهی و سنگی است، به دانش به خصوصی نیازمند است که در این تولید مشخصۀ نوع و شفافیت رنگدانه ها عموما در فرم سنتی یا با پیروی ازین فرمولاسیون بدست می آید؛ یکی ازین روش ها لایه بندی نام دارد که با ایجاد تاثیرات متفاوت در هر لایه رنگی و درنهایت با ترکیب و همگام سازی آنها با یکدیگر، ویژگی های متفاوت مواد را در رنگدانه های بوجود آمده، تثبیت می کند.

این فرایند ساختارهایی را ارائه می کند که دو ترکیب ساده آزو از طریق واکنش تراکمی با یک آمین به یکدیگر متصل شدند و از این رو تراکمی آزو نامیده می شوند. میکروپیگمنتیشن به فرایند کاشت رنگدانه های زیست سازگار در عمق مشخصی از پوست، با حداقل آسیب به بافت اطلاق می شود. بسته های حاوی ترکیب پیگمنت PR122 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما یا رطوبت نگهداری شوند؛ پسماندهای حاوی ترکیب رنگی PR122 نباید به هیچ عنوان در فاضلاب یا مسیر عبور آب های آشامیدنی ریخته شوند زیرا برای محیط زیست در دراز مدت خطر آفرین هستند. در مورد ترکیب پیگمنت PR48:4 توصیه می شود از رها کردن پسماندهای حاوی این ماده آلی در خاک، آب یا طبیعت جداً خودداری شود. واردات پیگمنت چینی در بازارهای جهانی منجر به ایجاد نوسانات اقتصادی گردیده است که به منظور کنترل این نوسانات تنظیم مقرراتی از سوی هر کشور واردکننده صورت گرفته است ولی با وجود این مقررات، تولید کنندگان چین بازار اقتصادی خود را با بازی یکنواختی بازیابی می کنند که با تامین منابع جایگزین همراه می شود.

کارخانجات گرید های مختلفی از پیگمنت زرد کروم با مقاومت های نوری، دمایی و مقاومت به اکسید سولفور متفاوت تولید می نمایند. کریستال φ با اصلاح دمایی در آب در دمای 130 درجه سانتی گراد تحت فشار بدست می آید. با وجود اینکه این پیگمنت ها در خانواده پیگمنت های معدنی هستند اما برای کاربردهایی که مقاومت دمایی بسیار بالا نیاز دارند نظیر صنعت سرامیک دچار احیا و تغییر رنگ و قابل استفاده نمی باشند. پیگمنت قرمز PR48:2، به طور معمولی یک پودر آلی بدون بو است که اغلب به رنگ قرمز تیره وجود دارد. این رنگ با مواد تیره تقویت می شوند که در این مورد به ذرات ملانین تیره در پرها مربوط است.

این رنگدانه ها از گازها و مایعات نفتی به دست می آیند که بر حسب نوع روش تولید به دوده کانالی یا کوره ای دسته بندی می شوند. اولین بار از آلکید به عنوان موادی برای چسباندن ورقه های میکا استفاده کرده اند اما بعد از مدتی از آن برای ساخت عایق در صنايع الکتریکی استفاده شد با مصرف زیاد این مواد شیمیدانها تصميم به اصلاح آکلید گرفتند و سرانجام پس از چند سال این ایده به فکرشان رسید که آکلیدها را با روغنهای خشک اصلاح کنند مقاومت رنگهای به دست آمده از رزین آلکید در مقابل باد و باران، نور خورشید و مناطق اسیدی ضعیف بسیار خوب است.

همچنین پرکاربرد ترین پیگمنت در صنایع آرایشی بهداشتی است. همچنین دوپنت گریدهای بهبود یافته با آمایش سیلیکات دارد. این روش درمانی در بهبود رنگ پوست بسیار موثر است. این ویتامین ها در کنار هم به میکروسیرکولاسیون ( بهبود گردش مویرگی ) پوست سر کمک می کنند و از اینرو نقش مهمی در حفظ سلامتی و بهبود کیفیت پوست و مو دارند. یکی از عواملی که در ممکن کردن این سبک ها نقش ویژه ای را اجرا می کند ماهیت رنگدانه های چینی است؛ این رنگدانه ها دارای محتوای چسب مانند هستند و پس از ترکیب با حلال ها، کیفیتی میان آبرنگ و گواش را ارائه می دهند. روش دیگر، تولید مواد مصنوعی است که ویژگی بارز این نوع در ادغام آسان با چسب است و برای مصارف صنعتی بسیار مناسب تر و آسان تر تهیه می شود. این کشور به عنوان یکی از برزگترین صادر کنندگان انواع پیگمنت معدنی و پیگمنت آلی چینی شناخته شده می باشد و در تولید رنگدانه های خود از فرمول های سنتی نیز استفاده می کند.

وزن مولکولی ترکیب PR122 برابر با 340/37 است؛ دانسیته این پودر آلی برابر 1/6 است و pH آن از 7 تا 8 متغیر است. رنگینهها عموماً ترکیبات رنگدهنده آلی با وزن مولکولی کم هستند که در بدنه پلاستیک حل میشوند. پیگمنتها به عنوان ذرات ریز از اندازه 0/01 تا 100 میکرومتر استفاده میشوند. فراریت پیگمنت PR48:4 در دمای 105 درجه سانتی گراد، حداکثر 2/5 % است؛ میزان جذب روغن برای این پیگمنت آلی، 45 تا 55 % ثبت شده است؛ سایر خصوصیات فیزیکی PR48:4 عبارتند از: مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر بازها، مقاومت در برابر روغن ها، مقاومت در برابر اتیل استات، مقاومت در برابر الکل ها، مقاومت در برابر زایلن، پایداری حرارتی، 200 درجه سانتی گراد؛ درخشندگی نوری. ایننوع رنگ دانه به طور کلی اکسیدهای فلزی و یا روغن های سنتتیک می باشد. نوع دیگری از دسته بندی ها نیز وجود دارند که در آن پیگمنت های فلزی و پیگمنت های صنعتی دسته بندی می شوند.

این محصول با داشتن اسید گلیسیرتینیک از مکانیسم ترمیم DNA در سلولهای پوستی پشتیبانی میکند تا آسیبهای واردشده به پوست سریعا خنثی شوند. برای تغییر یک پروانه از حقیقی به حقوقی نزدیک 6 تا هفت ماه است که در رفت و آمد هستیم و این موضوع انرژی را مستهلک میکند و تمرکز را به هم میزند. برای آسیاب کردن این پیگمنت برای پوشرنگ ها سیستم باید به خوبی خنک شود تا تغییر فاز کریستالی اتفاق نیفتد. پیگمنت زرد کرومی که آمایش سطحی نشده باشد نسبت به دما و نور و آلودگی های سولفور دی اکسید مقاومت خوبی ندارد. برای کاربرد هایی که زیر 250 درجه هستند مانند کاربرد در رنگ های صنعتی و صنعت پلاستیک بایستی حتما دما و زمان در معرض حرارت قرار گیری مورد توجه قرار گیرد تا تیره شدن برای پیگمنت اتفاق نیفتد. وزن مولکولی ترکیب PR48:2 برابر با 420/828 است؛ وزن مخصوص این پودر آلی، حدود 1/52 تا 2/20 و pH آن در حدود 6 تا 8/5 است.

این موضوع آنان را در تولید پیگمنت ها و رنگدانه های چینی هم قرمز مجنتا تاک فام پیشتاز کرده است. پروسه موردنیاز برای تولید مواد معدنی بسیار کمتر است. هدایت الکتریکی برای ترکیب PB15:4 کمتر از 400 اهم ثانیه بر سانتی متر اندازه گیری شده است؛ میزان جذب روغن برای این پیگمنت آلی، 30 تا 40 % ثبت شده است؛ سایر خصوصیات فیزیکی PB15:4 عبارتند از: مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر بازها، مقاومت در برابر بنزن، مقاومت در برابر استرها، مقاومت در برابر الکلها، پایداری حرارتی، 250 درجه سانتی گراد و درخشندگی نوری.

رنگدانه مصنوعی

کلاژن مو را احیا می کند، حجم می دهد و باعث افزایش عمر بهینه مو و جلوگیری از پیری زودرس می شود. بسته های حاوی ترکیب پیگمنت PR48:4 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما، جرقه، تخلیه الکتریکی یا منبع رطوبت نگهداری شوند؛ البته این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد اما توصیه می شود چنانچه غبارات آن در فضا منتشر شد، به سرعت بقایای آن را با یک ماده جاذب یا مرطوب یا وسایل مکش خلاً جمع آوری نمود و از پخش شدن گرد و غبار پودر PR48:4 جلوگیری کرد.

عدم وجود حلال در فرمولاسیون خمیر رنگ، (از آنجاییکه حضور حلال در هر قطعه فایبر گلاس، موجب جدا شدگی ژلکوت از لایـه های فایبرگلاس شده و باعث ایجاد پدیده تـاول زدگی، حـالت پـوست سوسماری، بـروز نقـاط نرم یا ضعیف در سـطح ژلکوت و همچنین بروز حباب هوا و حالت سوزنی شدن در سطح ژلکوت میشود و همچنین باعث کاهش براقیت سطح قطعه و نهـایتـاً تـخریب پلیـمری میگردد (بـرداشت از قسمت رفع عیـوب، صفحـات ۷۱-۵۷ کتـاب راهنمای صنعت کامپوزیت). غالباً برای اين رنگدانههای طبيعي، معادل مصنوعي هم وجود دارد، يعنی رنگدانه از اجزاء ديگری در اثر يک فرايند شيميايي ساخته ميشود. غالباً برای این رنگدانههای طبیعی ، معادل مصنوعی هم وجود دارد، یعنی رنگدانه از اجزاء دیگری در اثر یک فرایند شیمیایی ساخته میشود.

عدم انحلالپذیری لازم برای رنگدانهها را میتوان با اجتناب از قرار دادن گروههای حل شونده در ساختار مولکول و یا با تشکیل ساختارهای آلی غیر محلول به دست آورد. این ترکیب آلی از اتم های کربن، هیدروژن، کلر، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب آلی، حلقه های بنزِنی، گروه هیدروکسی، کربوکسیلیک اسید و پیوند دوگانه نیتروژنی قرار دارند که باعث می شود این مولکول جزو رنگ های منو آزو قرار گیرد. این ترکیب آلی از اتم های کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب آلی، حلقه های بنزِنی، گروه کتونی و پیوند آمینی قرار دارند که باعث می شود این مولکول جزو ترکیبات آلی خانواده کوئین آکریدون قرار گیرد. این ترکیب آلی از اتم های کربن، هیدروژن، مس و نیتروژن تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب آلی، حلقه های بنزِنی و حلقه های نیتروژن دار وجود دارند که باعث ایجاد طیف رنگ آبی درخشانی می شوند.

پیگمنت نارنجی | پیگمنت نارنجی معدنی اسکارلت ، نوعی رنگدانه معدنی است که به شکل پودر نارنجی تیره مایل به قرمز یافت می شود . با تغییرات اندکی در ساختار شیمیایی رنگدانه در صورتی که باعث انحلال پذیری در آب گردد ممکن است بتوان آن را به عنوان رنگ در صنعت رنگرزی استفاده کرد. اهمیت فراوانی دارد زیرا این وسایل توسط رنگ از عوامل مختلف مثل هوا، رطوبت و ترکیبات شیمیایی محافظت میشوند. پیگمنت های معدنی مختلفی در ایران و جهان تولید میشوند اما همگی آنها پرکاربرد نیستند. مقرون به صرفه: تولید پیگمنتهای معدنی به خصوص در مقادیر زیادی که برای کاربردهای صنعتی مورد نیاز است، ارزان تر است. پودر آلی قرمز Red 254 در مصارف صنعتی به عنوان یک افزودنی رنگزا مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین کشش سطحی دیگر بین رنگدانه و مایع نیست، بلکه بین افزودنی و مایع است. رنگ اکثر سایههای صورتی کمی مایل به آبی است و بین قرمز و سرخابی قرار دارد.