نحوه اجرای تاسیسات جکوزی و نحوه لوله کشی جکوزی

در عایق بندی قسمتهایی از لوله که در معرض هوای باز هستند، دقت بیشتری به خرج دهید. پیش از انجام هرکار ابتدا ورودی آب را از شیر اصلی قطع کنید و همچنین برق را از قسمت کنتور کاملا قطع کنید و مطمئن شوید که این دو قطع هستند، سپس شیر تخلیه آب و باقیه شیرها را باز بگذارید تا درون لوله ها را تخلیه کنید و مطمئن شوید در سیستم آبی وجود ندارد، اگر مخزن آب دارید آن را هم تخلیه کنید. برای درک بهتر کافیست پمپ یک اسب بشقابی کالمو را با پمپ یک اسب جتی کالمو مقایسه کرد: در مدل بشقابی پمپ میتواند 6 مترمکعب بر ساعت آب را تا ارتفاع 33 متر پمپاژ کند، درحالی که پمپ جتی یک اسب میتواند 3 مترمکعب بر ساعت آب را تا ارتفاع 52 متر پمپاژ کند. عموما برای هر واحد بین 100 تا 200 لیتر آب در نظر گرفته میشود که برهمین مبنا هم باید منبع ذخیره خود را انتخاب کنید. یک روش دیگر که عملی مشابه را انجام میدهد، پوشاندن دهانه لوله آبی که بیشتر در معرض سرما قرار دارد، با بطری خالی است. این معایب منجر به عدم استفاده از لوله های پلی پروپیلنی در کاربرد تاسیسات گرمایشی ساختمان ها گردیده است و لذا نسل جدید لوله های پلیمری به صورت تلفیق با آلومینیوم به بازار عرضه گردید.

احتمالا هر فردی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با مشکلات تاسیسات و لولهکشی ساختمان مواجه شده است. افزایش حجم آب موجود در لولهها و رادیاتورها، به بدنه لوله فشار وارد کرده، باعث ترک و ترکیدن لوله میشود. آب در هنگام انجماد (تشکیل یخ)، 9.1% انبساط و افزایش حجم پیدا میکند. در سال۱۲۸۵ ه. ش، میرزا حبیبالله آموزگار (مستشار دیوان کشور)، هنگام عبور از آباده به سوی تهران، بنا به خواهش حاج علیخان که شخص مدبری بوده، از حرکت یه سوی تهران منصرف و در آباده توقف مینماید. همین مکتب داران بعدها به هنگام تأسیس مدارس به سبک آن زمان، نقش معلم را بر عهده داشتهاند. تا پیش از تشکیلات آموزش و پرورش به شیوه جدید و تأسیس مدارس نوین، تعلیم و تعلم در مکتب خانهها صورت میگرفت.

این لوله باید شیب ملایمی در حد 4/1 اینچ در فوت (هر 30 سانتیمتر) به سمت کنتور آب داشته باشد. و اینکه محیط ساختمان در حال ساخت با سیستم تهویه انتخاب شده تا چه حد سازگاری دارد. مسیر لوله کشی شده باید حدالامکان مستقیم و بدون پیچ و خم یا اصطلاحا زانویی باشد، برای این که از مشکلات هیدرولیکی پمپ کاسته شود و تقریبا این مشکلات را به صفر رسانده باشیم و همچنین راندمان پمپ مثبت باشد باید حد فاصل بین این زانویی و مکان اتصال مکش لوله ای به درازای تقریبا 5 برابر قطر مکش فاصله داشته باشد. در استخرهاي آبگرم چنانچه امكان رعايت حداقل فاصله 90 سانتي متروجود نداشته باشد بايد حداكثر فاصله ممكن در نظر گرفته شود. الکتروپمپ خانگی بی صدا برای افزایش فشار آب خانه ها و آپارتمان ها در مارک های ایرانی، چینی و آلمانی. پس همانطور که در مطلب بالا اشاره کردیم، با توجه با نوع ساختمان شما و میزان مصرف هر واحد، پمپی که نیاز دارید هم تغییر میکند، به عنوان مثال زمانی که ساختمان شما یک آپارتمان 2طبقه 8 واحدی با مصرف آب بالاست، بیشتر به پمپی با حداکثر دبی بالا نیاز دارید.

برای یادگیری نصب کلید فشار میتوانید به مطلب “آموزش تعویض کلید پرشر برای انواع پمپ آب” و جهت تنظیم مجدد آن به مطلب “راهنمای تنظیم کلید فشار” مراجعه فرمایید. یکی از انواع تجهیزاتی که برای گرمایش استخرهای خانگی کوچک و متوسط استفاده می شوند، هیترهای گازی هستند. در گذشته گفته میشد برای جلوگیری از یخ زدگی لولههای آب به خصوص در طول شبهای سرد که مصرف آب ساختمان قطع میشود، بهتر است یکی از شیرهای آب ساختمان را کمی باز بگذارید. نکته: در این نوع ساختمانها برای صرفه جویی در هزینه از ست کنترل استفاده نکنید زیرا ست کنترل با هربار باز کردن شیر آب (حتی اگر برای پر کردن یک لیوان آب باشد) پمپ را روشن میکند و در چنین ساختمانهایی که تعداد واحدها زیاد است پمپ مرتبا در حال خاموش و روشن شدن است که این روند علاوه بر کوتاه کردن عمر پمپ، سبب سوختن سریع ست کنترل و نیاز به خرید مجدد آن میشود. تعداد شیرهای آب ساختمان، دبی پمپ را مشخص میکند.

در این مقاله به بررسی این اقدامات خواهیم سایت airconditioner1 پرداخت. پمپها انواع مختلفی دارند و ما در این مقاله میخواهیم نکات لازم برای خرید آن را بررسی کنیم. در تمامی انواع مسیر آب مصرفی پس از اتصال به کنتور، به شیر یکطرفه قطع و وصل در ورودی ساختمان متصل می شود و آب معمولاً از یک انشعاب اصلی وارد لوله تقسیم کننده می شود و بعد از آن توسط یک یا چند مسیر جداکننده وارد ساختمان های چند واحدی یا تک واحدی شده و یک انشعاب برای ورود به هر واحد در نظر گرفته می شود. زیرا تغییر مسیر یا تعمیر و رفع نشتی در لوله کشی توکار بسیار سخت و هزینهبر است. در این نمونه از جکوزی ها و این نوع لوله کشی ها به دلیل افزایش بسیار زیاد بار به وجود آمده، آب فیلترهای فشنگی در معرض آلایندههای بیشتری نسبت به استخر ها هستند. در نوع جتی پمپ میتواند آب را با فشار بالاتری تا ارتفاع بیشتری پمپاژ کند اما در مدل بشقابی پمپ میتواند حجم آب بیشتری را تا ارتفاع کمتری نسبت به جتی (در یک توان یکسان) منتقل کند. استخرهای مسکونی تجاری و بزرگ تقریبا همه مجهز به فیلترهای ماسه ای هستند ، زیرا این دسته از فیلترها دوام بالاتری داشته و هزینه کارکرد آن ها کمتر است.

۳-در هر طبقه انشعاب آب مصرفی از رایزرها باید دارای شیر فلکه در فضای داخل واحد مسکونی باشد. این مسئله در محیط های روشن علاوه بر جلوگیری از تشکیل و رشد جلبکها در داخل مخزن نگهداری آب ، مانع از تاثیر مخرب نور آفتاب و اشعه یو وی آن بر ترکیبات شیمایی دیگر سیالات ذخیره شده در این مخزن می گردد. بعد از آزمایش و تأیید ناظر، مسیر لوله کشی فضولات با مواد و مصالح سبک پوشانده شده تا از آسیب آن حفظ شود همچنین این موضوع ، مسئله مهمی به حساب میآید. در گذشته لوله کشی آب به وسیله لولههای فلزی انجام میشد که در مدت زمان کوتاهی دچار فرسودگی و رسوب شده و مشکلاتی مانند ترکیدگی لوله، انسداد و یا ورود مواد زائد فلزات به جریان آب میشد. درزهای طولی و نوار چسبهای درزهای عرض باید با تسمههای فلزی یا قیر اندود کردن یا با ماشین دوخت بسته شود. ✓ تعویض فیلترهای شنی فرسوده فلزی و نصب فیلتر فایبر گلاس جدید با ارائه کیفیت و شفافیت بی نظیر آب و بکواش بسیار آسان. گاهی اوقات لوله کشی آب سرد و گرم در تهران جواب نمی دهد و مجبوریم در ساختمان های فرسوده سیستم لوله کشی را به طور کامل تغییر دهیم.

اما اگر تعداد طبقات ساختمان زیاد باشد و در هر طبقه تنها یک واحد وجود داشته باشد، به پمپی با حداکثر ارتفاع بیشتر نیاز دارید. ساختمانهایی با تعداد طبقات زیاد و برجها: برای این نوع ساختمانها بهترین و تنها راه حل شما نصب بوسترپمپ است و همانگونه که در صفحه “بوسترپمپ” برای شما توضیح دادیم، این سیستمها یا دور متغییر و یا دور ثابت هستند و انتخاب آن کاملا بستگی به بودجه خریدار دارد. همانگونه که پیش تر در “راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی” ذکر کردیم اول بررسی کنید و ببینید چه نوع پمپی برای ساختمان شما مناسب است و پس از انتخاب پمپ، ببینید کدام سیستم استارتر (ست کنترل، منبع تحت فشار و یا تابلو برق) برای کاربری شما ایدهال میباشد. نکته: برای انتخاب منبع تحت فشار میتوانید “به این مطلب” مراجعه فرمایید ولی پیش از خرید آن حتما توجه کنید که تیوپ منبع تحت فشار باید از جنس مرغوب و از ضخامت کافی برخوردار باشد زیرا همانگونه که پیشتر گفتیم، درصورتی که نکات اولیه را رعایت نکنید و تیوپ از جنس خوبی هم برخوردار نباشد میتواند به راحتی پاره شود و مجبور شوید دائما برای تعویض آن هزینه صرف کنید. همچنین شما میتوانید سرپوشی برای شیرهای آبی که در حیاط و محوطه ساختمان شما قرار دارند، تهیه کنید تا هوای سرد مستقیما به شیر و در نتیجه لوله آب نرسد.

نخستین مکتب دار آباده، عباس ادیب بودهاست. لقب ادیب را حاکم وقت فارس به وی داده بود. وی به زبان فرانسه و عربی آشنایی داشتهاست، در این تاریخ مدرسهای به نام موحد (این مدرسه در بعضی اسناد به نام اسلامی هم آمدهاست) تأسیس میشود. تمام کنتورهای آب بخشی به نام حوضچه دارند. شرکتی که این تجهیزات را با نام تجاری Laura در ایتالیا تولید می کند در سال 1986 (1986) تأسیس شد ، در واقع این شرکت زیر گروه گروه صنعتی Xylem ، یکی از مارک های معروف پمپ های برقی است. اگر نمیتوان لوله را به سمت یک نقطه شیب داد، باید برای همه قسمتهایی که نمیتوان آنها را تخلیه کرد یک شیر تخلیه جداگانه قرار داده شود. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، لوله کشی ساختمان زنجان و شهرهای دیگر، دارای بخشهای متنوعی است. اجرت لوله کشی آب در ساختمان های در حال ساخت همراه با دستمزد لوله کشی فاضلاب توافق میشود, اما به طور کلی دستمزد لوله کشی آب نسبت به فاضلاب کمتر بوده و تقریبا با قیمت لوله کشی پکیج برابر است. در برخی از طراحی ها، ممکن است یک سیستم توزیع هوای بسیار کارآمد همراه با سیستم سرمایشی فوری انتخاب گردد اما همین مجموعه نتواند نیاز های گرمایشی را به خوبی برآورده کند.

نکته: قطر لوله خروجی باید مطابق خروجی پمپ باشد و اتصالات و لولهها باید براین اساس باید تهیه شوند. که باید پس از بررسی تمامی این احتمالات و اطمینان از عدم وجود مشکل، به سراغ خرید پمپ بروید. در این روش برای سیستم ابرسانی یک محدوده فشار تعریف میشود و پمپ تنها زمانی روشن میشود که ذخیره آب درون منبع تحت فشار مصرف شود و فشار جریان به حداقل خود برسد. آنها در کاهش این مقدار، اندازه استاندارد و از پیش تعریف شدهای دارند که در همان روز اول مقدار آن دستتان میآید. بدون شک شما هم در برخی از ساختمان ها مشاهده کرده اید که تعدادی از جکوزی ها قابلیت حمل دارند و برخی از آنها هم درون زمین کار شده اند. البته نصب منبع ذخیره مناسب تنها برای پیروی از قوانین نیست، با داشتن یک منبع ذخیره میتوانید خطر کاویتاسیون (حباب زای) را به حداقل برسانید و سبب کم شدن فشار آب ساختمانهای مجاور و همسایهها هم نمیشوید و بسیاری دلایل اصولی دیگر که به کمک یک منبع ذخیره میتوانید از آنها جلوگیری کنید. اما از اسفنجهای لوله شکل و عایقهای لاستیکی فومی نیز برای این امر استفاده میشود.

به سادگی میتوان دبی مورد نیاز باغ یا مزرعه را اندازهگیری کرد به این صورت که تعداد قطره چکانها یا آب پاش ها را در میزان مصرف هر آبپاش یا نازل یا قطره چکان ضرب کنیم مثلاً اگر شما در باغ خود هزار قطره چکان ۴ لیتر در ساعت دارید مصرف واقع شما ۴۰۰۰ لیتر در ساعت می باشد پس بهترین پمپ برای شما یک پمپ ۴۰۰۰ لیتر در ساعت می باشد البته پارامترهایی که روی جعبه پمپ درج شده بر حسب لیتر در دقیقه است به عنوان مثال یک پمپ ده لیتر در دقیقه میتواند ۶۰۰۰ لیتر در ساعت یا ۶ متر مکعب در ساعت آب را پمپاژ کند.

با سیستم ها و روش های گونانون لوله کشی ساختمان مانند سیستم لوله کشی کلکتوری و گرمایش از کف سازگارند . ۳- باید دقت کنید که شکستگی لوله های فاضلاب و تعمیر ان بسیار سخت هست زیرا اکثرا لوله ها را اگر از زیر ساختمان عبور دهند حداقل تا ۱۵ سانتیمتر با بتن پوشانده می شود و اگر فاصله ای با دیوار و کف ساختمان دارند به طور مثال ۱ متر, تا سطح زیر پی انها با بتن پوشانده خواهد شد. در واقع عملیات تصفیه آب از گل و لای و رسوبات، اصلی ترین وظیفه پمپ های کف کش محسوب می شود. عموما در ساختمانهای قدیمی بدلیل زنگ زدگی و تجمع رسوبات، لولهها دچار گرفتگی میشوند. حال اگر در بخشهای خاصی از ساختمان آبرسانی خوب است و در برخی بخشها فشار آب کم است یعنی به احتمال زیاد آن لولهها دچار گرفتگی شدهاند. اما به طور کلی ، این مواد شیمیایی باید بخشی از برنامه معمول تعمیر و نگهداری استخر شما شوند ، زیرا ممکن است لازم باشد سطح خاصی را به صورت پراکنده تنظیم کنید. چرا که فشار آب در هر دو آن ها به یک اندازه است و محدودیتی خاصی نسب به یدیگر برای شما ایجاد نمی کند.

🔶چگونه از یخ زدگی لوله های توکار جلوگیری کنیم؟ قبل از شروع نصب و راه اندازی پمپ آب اول حتما بررسی کنید که علت کم بودن فشار آب در ساختمان بدلیل وجود مشکل در سیستم آبرسانی نباشد. نکته: اگر میخواهید از کلیدپرشر استفاده کنید مهم است که آن را از برندهای معتبر و باکیفیت خریداری کنید. این آموزشگاه پس از پایان دوره نیز یک مدرک فنی حرفه ای معتبر ارائه می دهد. سایزبندی از اصول مشترک در تمام لوله کشیهاست که علاوه بر اینکه از نقطه نظر فنی بهترین قطر برای لوله کشی انتخاب شود , بایستی به گونه ای باشد که ازلحاظ اقتصادی و ملاحظات معماری نیاز جوابگوی ساختمان باشد . چرا که بررسی پمپ یک کار تخصصی و فنی می باشد و هر کسی تجربه انجام این کار را ندارد. مورد مهم این است که سلامت شهروندان به خطر می افتد، چون نصب پمپ بالافاصله بعد از کنتور فشار منفی در لوله های شهری ایجاد می کند و باعث می گردد در نقطه هایی که نشتی طبیعی به علت فرسودگی لوله ها ایجاد شده است، آبی که اطراف لوله ها جمع شده آلوده و به آبهای آلوده سطحی و فاضلاب آمیخته است، به داخل شبکه مکیده شود. با کمک این وسیله مکانیکی به راحتی میتوان آب مصرفی را به ارتفاعات بالا کشاند و یا به داخل مخازن و گودال ها انتقال داد.